بلاگ

رادار خودرو و انواع آن

رادار خودرو و انواع آن

رادار خودو یکی از آپشن‌هایی است که که هنگام خرید خودرو می‌تواند مهم باشد. استفاده از انواع رادار در اتومبیل موجب می‌شود تا رانندگی مطمئن‌‌تری را تجربه کنید. در هنگام رانندگی رادارهای مختلف فاصله شما را با خودروها و اجسام دیگر حفظ می‌کند. همچنین اگر خودرو شما نزدیک اجسام و اتومبیل‌های دیگری شود که احتمال برخورد وجود داشته باشد، این قطعه مانع برخورد می‌شود. توجه داشته باشید که هریک از رادارها اطلاعات مختلفی در اختیار راننده قرار می‌دهند. در ادامه این مطلب پارس آپشن قصد داریم شما را با انواع رادار و کاربرد آنها آشنا کنیم.

انواع رادار خودرو

هریک از انواع رادارها کارکرد مخصوص به خود را دارند که در ادامه به معرفی پرکاربردترین آنها می‌پردازیم:

رادار عابر پیاده

رادار تشخیص عابر پاده یک سیستم هوشمند و جدید هشدار پیش از برخورد می‌باشد. این سیستم با بهره‌گیری از یک سری رادارها و دوربین‌ها قادر به تشخیص موقعیت عابرین پیاده در نزدیکی جاده یا روبروی مسیر راننده می‌باشد. این رادار خودرو با استفاده از صوت و گرافیک به راننده هشدار می‌دهد و در صورتی که راننده توجهی نکند، ماشین بطور خودکار نسبت به گرفتن ترمز اقدام می‌کند تا مانع تصادف با عابر پیاده شود.

به کمک این رادار می‌توانید ایمنی را به خودرو خود و عابرین پیاده هدیه دهید. این فناوری توسط دوربین و سنسورهایی حضور عابر پیاده را احساس می‌کند و داده‌ها را به مرکز منتقل می‌کند. به این ترتیب کامپیوتر مرکزی با تحلیلی که انجام می‌دهد فاصله عابر را محاسبه کرده و در صورت لزوم به راننده هشدار می‌دهد.

رادار نقطه کور

رادار یا سیستم هشدار نقطه کور یکی دیگر از انواع رادار خودرو می‌باشد که قادر است اجسام و خودروهایی که در نقطه کور راننده قرار دارند را تشخیص داده و به راننده اطلاع دهدو این هشدار با رنگ زرد روی آینه کناری اتومبیل نمایش داده می‌شود. اگر خطر جدی باشد با رنگ قرمز هشدار می‌دهد و در صورت احتمال برخورد و تصادف، سیستم ترمز خودرو بطور خودکار فعال می‌شود.

رادار خودرو بین خطوط

رادار بین خطوط در بخش بالایی شیشه جلوی خودرو نصب می‌شود و از منحرف شدن خودرو جلوگیری می‌کند و اغلب در خودروهای لوکس به چشم می‌خورد. این رادار زمانی فعال می‌شود که راننده تصمیم به عبور به خطوط دیگر را دارد. اگر راننده هنگام تعویض خطوط خود از راهنما استفاده نکند، روی فرمان لرزشی ایجاد می‌شود و توسط سیستم، پیام هشدار برای راننده ارسال می‌شود. به این ترتیب به میزان زیادی احتمال وقوع تصادف کاهش می‌یابد. در برخی خودروها رادار بین خطوط بصورت اتوماتیم ماشین را در میان دو خط نگه می‌دارد. دقت داشته باشید این سیستم توسط حسگر مسیر راننده را از منحرف شدن از مسیر اصلی آگاه می‌نماید.

رادار کروز کنترل

کروز کنترل روی سپر جلوی خودرو نصب می‌شود و وظیفه‌ی آن کنترل فاصله‌ی خودرو با اتومبیل‌های دیگر می‌باشد. چنانچه راننده فاصله مجاز تعیین شده را رعاین نکند، این سیستم به راننده هشدار می‌دهد. در صورت عدم توجه راننده به هشدارها، اتومبیل به صورت کاملا خودکار متوقف می‌شود.

رادار پارک خودرو

رادار یا سنسور پارک خودرو از دیگر انواع رادار خودرو می‌باشد که راننده به کمک آن می‌تواند پارک مطمئنی داشته باشد. به کمک این رادار راننده در هنگام پارک کردن ماشین نیاز به فرمان دارد و تنها با استفاده از گاز و ترمز عمل پارک را با دقت انجام می‌دهد. به این صورت که این سنسور ابتدا فضای خالی را بررسی و اسکن می‌کند و چنانچه فضای مورد نظر مطلوب و در حد استاندارد ماشین بود به راننده پیامی مبنی بر پارک خودرو ارسال می‌شود. در این هنگام سیستم میزان گاز و ترمز را به راننده اعلام می‌کند. به این ترتیب اتومبیل بدون استفاده‌ی راننده از فرمان به درستی و بدون برخورد به هیچ جسمی پارک می‌شود.