بلاگ

آزرا گرنجور و بررسی مشخصات و ویژگی‌های این خودرو

آزرا گرنجور

آزرا گرنجور نسخه‌ای بسیار کامل‌تر از هیوندای سوناتا دانست که این شرکت در سال 2012 معرفی و تا سال 2017 تولید شد. این خودرو را می‌توان نسل پنجم از محصولات هیوندای دانست. ابهت بیشتر، ظاهری لوکس، پیشرانه‌ای قوی و آپشن‌های بیشتر این خودرو به میزان بسیار چشمگیری توانسته آن را به سدانی نیمه لوکس تبدیل نماید. پیشرانه استفاده شده در این خودرو 6 سیاندر است و با حجم موتور 2500 لیتری به بازار عرضه می‌شود.در کنار تمامی این مزایا می‌توان به مصرف سوخت بسیار بالای این خودرو نیز اشاره نمود.

با تمامیاین نکات می‌توان گرنجور را یک سدان با پرستیژ بسیار بالا دانست. متاسفانه به دلیل منع ورود خودروهای با موتور 2500 لیتری تعداد بسیار کمی از این خودرو به بازار ایران وارد شد. آخرین نسخه‌های آن از جمله مدل 2018 و 2019 را نیز شرکت کرمان موتور به ایران وارد نمودند.

گرنجور که با نام کره‌ای خود شهرت یافته، قادر به رفع نیازهای یک خانواده می‌باشد. کابین و صندوقی بسیار جادار سبب شده تا این خودرو برای سفرهای خانوادگی انتخابی ایده‌آل باشد.

در استفاده شهری، این خودرو مصرف سوخت بسیار بالایی دارد. از طرفی قطعات تزئینی این خودرو استهلاک بسیار بالاتری نسبت به خودروهای همرده این خودرو مانند تویوتا آریون دارند. عملکرد ترمز در آزرا گرنجور متوسط است و حس سنگینی را به راننده منتقل می‌نماد. همچنین این خودرو به هیچ‌عنوان به چالاکی کیا کادنزا نیست. با توجه به تمامی این نقاط ضعف، همچنان می‌توان این خودرو را بهترین انتخاب در رده قیمت خودرو خود دانست.

بررسی طراحی ظاهری آزرا گرنجور

در بررسی طراهری ظاهری آزرا گرنجور می‌توان به جلو پنجره بزرگ این خودرو با سپرهایی حجیم در کنار خطوط سیال بدنه که در کنار حالت عضلانی گلگیرهای عقب طراحی شکوهمندانه‌ای را ایجاد نموده است اشاره نمود. گرنجور از برادر کوچکترش سوناتا درشت‌تر و با ابهت بیشتر می‌باشد. فرم چراغ‌های عقبی این خودرو از ماشین‌های آمریکایی تقلید شده است.

شرکت هیوندای با هدف رقابت در بازارهای جهانی، طراحی این خودرو را دستخوش تغییرات بسیاری نموده است. نسل ششم گرنجور دارای طراحی بسیار معقول‌تری نسبت به نمونه‌های نسل پنجم می‌باشد.

در طراحی نسل ششم آزرا گرنجور شاهد مشابهت‌های زیاد این خودرو با BMW کوپه و نسل سوم F06/F12/F13 می‌باشیم. چراغ‌های جلویی این خودرو تپل‌تر شده و دارای دو لنز روشنایی می‌باشند، در طراحی جلو پنجره نیز از ذوزنقه سنتی هیوندای استفاده شده که توانسته ایم خودرو را لوکس‌تر نماید.

کابین آزرا گرنجور

ظاهر کابین آزرا گرنجور

در طراحی داخلی کابین آزرا گرنجور شباهت‌های بسیاری را با سوناتا مشاهده می‌نماییم. درتودوزی این خودرو از چرم استفاده شده است. که سبب لوکس شدن کابین شده، اما متاسفانه استفاده زیاد از قطعات پلاستیکی از نقاط ضعف طراحی کابین این خودرو می‌باشد.

کابین جادار این خودرو این امکان را ایجاد می‌کند تا بلند قدترین افراد نیز رانندگی راحی با آن داشته باشند. صندوق عقب این خودرو نیز با حجم 461 لیتر است.

در نسل ششم این خودرو کیفیت منریال استفاده شده در تولید کابین به شدت افزایش یافته است. نمونه‌های وارد شده توسط کرمان خودرو با تریم تک رنگ مشکی می‌باشند. درحالی که شاهد نمونه های تریم دو رنگ مشکی و کرم در باارهای جهانی می‌باشیم.

در بخش کنسول از طراحی X شکل مدرن استفاده شده است. این طراحی توانسته تا امکانات بسیاری را در خود جا دهد. در قسمت درب خودرو شاهد تعبه دکمه‌های تنظیم شیشه ها و نیز دکمه‌های تنظیم کننده صندلی راننده می‌باشیم. تنظیم صندلی در این خودرو به صورت برقی است و می‌توان دو حالت برای آن ذخیره نمود. دکمه‌های تنظیم آینه‌ها از دیگر دکمه‌های قرار گرفته در روی درب می‌باشند.

جمع کردن آینه‌های بغل به صورت برقی از دیگر قابلیت‌های عالی این خودرو است.

کلیه اطلاعات سیستم صوتی این خودرو در قسمت بالای کنسول میانی آن تعرفی شده است.  12 بلندگو، یک ساب ووفر و سیستم تهویه مجزا برای سرنشینان جلو با قابلیت بررسی خودکار کیفیت هوا برای سرنشینان عقب از دیگر امکانات این خودرو می‌باشد.

در اطراف اهرم دنده دکمه‌هایی برای سنسور پارک، پرده عقب، ترمز برقی، سردکن و گرمکن صندلی‌ها وجود دارد. وجود گرمکن و سردکن برای صندلی‌ها، غربیلک فرمان و ماساژور صندلی راننده ازدیگر قابلیت‌های این صدان محبوب می‌باشد.

دیگر امکانات کابین آزرا گرنجور

  • سقف پانوراما دو تکه
  • پرده درب‌های عقب
  • 9کیسه هوا در 13 بخش از این خودرو از جمله؛ 2 عدد در جلو، 4 کیسه هوا جانبی، 6 پرده‌ای و 1 کیسه برای حفاظت از زانو راننده
  • ESP، CBC، TCS، BAS، ABS، EBD
  • کیلس استارت آزرا
  • کروز کنترل
  • سنسور نور و باران

نمایشگر نصب شده در این خودرو را نیز می‌توانید با مانیتور اندروید آزرا تغییر دهید. تا هم از امکانات بیشتر آن استفاده نمایید و هم زیبایی داشبورد را چندین برابر کنید.

نمره رانندگی با گرنجور

قطعا ایجاد حس عالیدر زمان رانندگی یکی از پارامترهای اصلی در انتخاب خودرو می‌باشد. حداکثر سرعت این خودرو 250 اسب بخار در 6400 دور در 60 ثانیه می‌باشد. همچنین قادر به تولید حدکثر 284 نیوتن‌متر در 5000 دور در 60 ثانیه را تولید نماید. یکی از نکته‌های منفی که از نقاط ضعف این خودرو می‌باشد، ابعاد کم شیشه‌هاست. شیشه‌ جلو و شیشه‌های کناری به‌صورتی طراحی شدند که راننده ادر نیست تسلط کافی به اطراف داشته باشد.باید بگوییم که اگر برای پارک خودرو دچار مشکل شدید اصلا تعجب نکنید، برای پارک باید حتما از دوربین دنده عقب این خودرو استفاده کنید.

شتابگیری این خودرو را می‌توان مناسب دانست. سیستم تعلیق این خودرو نیز از بخش‌های باکیفیتش می‌باشد. سیستم تعلیق آزرا گرنجور به نحوی طراحی شده که قادر به گرفتن ضربه‌ها در جلوو عقب است. در نتیجه بر روی دست اندازها سرنشینان خودرو اذیت نخواهند شد.

در ارتباط با امنیت این خودرو نیز باید بگوییم که از سطح بسیار بالایی برخوردار است. ئ توانسته از سازمان EURONCAP 5 ستاره ایمنی دریافت نماید.

درکل اگر به دنبال خرید سدانی محبوب، با طراحی زیبا و امکانات فوق‌العاده هستید، قطعا آزرا گرنجورمی‌تواند رضات شما را به دست آورد.