بلاگ

سیستم اتوهلد (AUTO HOLD) چیست؟

سیستم اتوهلد (AUTO HOLD) چیست؟

خودروهای امروزی مجهز به سیستم‌های پیشرفته‌ی کمک راننده می‌باشند تا نهایت آسایش و امنیت را برای راننده به ارمغان آورد. یکی از این سیستم‌ها اتوهلد (AUTO HOLD) می‌باشد که در ترافیک‌های طولانی کاربرد زیادی دارد و به راننده کمک زیادی می‌نماید. در ابتدا این سیستم تنها در خودروهای لوکس نظیر بنز وجود داشت. اما به لطف پیشرفت تکنولوژی این سیستم کارآمد در دسترس همگان قرار گفته است. بطوریکه امروزه در خودرهای نه چندان گران قیمت چینی هم شاهد این آپشن و آپشن‌های دیگری همچون ترمز پارک برقی، مکان یاب خودکار و … هستیم. آپشن اتوهلد در شهرهای بزرگ و کوچکی که ترافیک دارند بسیار کارآمد است و موجب رفاه حال راننده می‌گردد. چنانچه خودرو شما مجهز به جعبه دنده اتوماتیک باشد می‌توانید این آپشن را روی خودرو نصب نمایید. برای آشنایی بیشتر با این سیستم تا انتها ما در پارس آپشن همراه باشید.

نحوه عملکرد سیستم اتوهلد

همانطور که اشاره شد این سیستم در ترافیک و مسیرهایی که نیاز به توقف و حرکت پی در پی دارند بسیار کاربردی است. زمانی خودرو در ترافیک قرار می‌گیرد، راننده به دفعات باید ترمز را بفشارد. این چرخه تا زمانی که از ترافیک خلاص نشوید ادامه خواهد داشت و موجب خستگی و گرفتگی عضلات دست و پا می‌شود. در این شرایط سیستم AUTO HOLD می‌تواند نقش بسیار موثری داشته باشد.

این سیستم به این صورت عمل می‌کند که راننده به محض قرار گرفتن در ترافیک، کلیدی که در اطراف اهرم دنده (این کلید حرف A حک شده است) قرار دارد را فعال می‌کند. این سیستم زمانی که راننده پدال ترمز را فشار می‌دهد و خودرو به ایست کامل می‌رسد به صورت اتوماتیک توسط ترمز دستی، خودرو را ثابت نگه می‌دارد و راننده دیگر نیاز ندارد پدال ترمز را پایین نگه دارد. سپس برای حرکت مجدد، راننده تنها باید پدال گاز را بفشارد. زیرا سیستم اتوهلد بطور خودکار ترمز دستی را رها می‌کند و اتومبیل به حرکت در می‌آید. توجه داشته باشید در این سیستم نیاز نیست اهرم دنده را از حالت حرکت (D) به حالت خلاص (N) تغییر دهید. در نتیجه بسیاری از فعالیت‌های راننده در ترافیک نظیر فشردن دائم پدال و تغییر اهرم دنده کاسته خواهد شد.

عملکرد اتوهلد در سراشیبی

کارایی این سیستم در سراشیبی‌ها بیشتر به چشم می‌آید. زیرا در صورت عدم وجود این سیستم، زمانی که راننده اهرم دنده را در حالت درایو قرار می‌دهد و ترمز را رها می‌کند، خودرو اندکی عقب می‌رود. اما با وجود سیستم اتوهلد خودرو به سمت عقب هیچ حرکتی نخواهد داشت. عملکرد این سیستم در سراشیبی مانند وقتی است که در خودروهای دنده‌ای راننده برای جلوگیری از عقب رفتن، ترمز دستی را می‌شود و بعد از گاز دادن ترمز دستی را رها می‌کند. اما اتوهلد این کار را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد.

در نهایت اگر بعد از باز شدن مسیر و عدم توقف در بازه‌های کوتاه، راننده فراموش کند این سیستم را خاموش کند، اتوهلد بصورت خودکار غیرفعال می‌شود.

مزایای اتوهلد(AUTO HOLD)

اولین مزیت این سیستم راحتی و امنیت بیش از حد راننده می‌باشد. زیرا راننده تنها باید پدال گاز را فشار دهد.

در خودروهای اتومات فاقد اتوهلد، اهرم دنده به دفعات جابجا می‌شود. به علاوه این تغییر دنده از حالت حرکت به حالت خلاص (از N به D) موجب استهلاک زیاد جعبه دنده می‌شود. در حالی که وجود این سیستم موجب افزایش طول عمر جعبه دنده می‌شود.

 موارد مهم در هنگام استفاده از AUTO HOLD

  • در هنگام استفاده از این آپشن بهتر است حواستان به حرکت نکردن خودرو نیز باشد و بطور کامل همه چیز را به این سیستم نسپارید. زیرا سیستم‌های الکترونیکی گاهی دچار مشکل می‌شوند و وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهند.
  • گاهی اتوهلد خودرو نمی‌تواند در سراشیبی‌ها، سرازیری‌ها و جاده‌ها و خیابان‌های یخ زده به درستی عمل کند.
  • هیچگاه خودرو خود را در صورت فعال بودن سیستم اتوهلد رها نکنید.