بلاگ

برلیانس H230 و باید و نبایدهای خرید آن

برلیانس H230

برلیانس H230 و باید و نبایدهای خرید آن را در این مطلب به‌طور دقیق مورد بررسی قرار داده‌ایم. اندکی بعد از درخشش برلیانس‌های سری 300 شامل سدان “برلیانس H330” و هاچ بک “برلیانس H320” شرکت پارس خودرو تصمیم به مونتاژ سری 200 گرفت. به این ترتیب از همان ابتدا دو مدل برلیانس H330 و برلیانس H220 به عنوان گزینه‌های اقتصادی برلیانس در بازار ایران مطرح شدند. ابتدا شرکت “سایپا” وظیفه تولید برلیانس‌های سری ۲۰۰ را بر عهده گرفت اما مدتی بعد، خط تولید این خودرو هم به کارخانه پارس خودرو منتقل شد و برلیانس H230 و H220 در کنار سری ۳۰۰ با لوگوی پارس خودرو به بازار عرضه شد. انتقال تولید دو محصول برلیانس از سایپا به پارس خودرو، علاوه بر ارتقا نسبی کیفیت ساخت آنها، کار فروش و برندینگ آنها را آسان‌تر کرد. زیرا برند پارس خودرو در میان مردم به مراتب از برند سایپا خوش نام‌تر است. در این مقاله پارس آپشن تصمیم داریم نگاهی به برلیانس H230 بندارین تا با مزایا و معایب این سدان بیشتر آشنا شوید.

طراحی ظاهری عجیب برلیانس H230

اظهار نظر در ارتباط با ظاهر یکی خودرو در جهان، امری کاملا سلیقه‌ای است. اما برخی معیارهای زیبایی شناسی در طراحی خودرو وجود دارند که زیبایی ظاهری خودرو براساس آنها بررسی می‌شود. اگر طراحی خودرویی با 90 درصد این معیارها برابر داشته باشد، به این معنا خواهد بود که خودرو از طراحی خوب و استانداری برخوردار است. H230 خودروی است که از فقدان حداقل استانداردهای زیبایی رنج می‌برد. این بدان معنا نیست که این مدل برلیانس خودرویی زشت است، بلکه از نظر معیارهای زیبایی نمی‌تواند رضایت خریداران را جلب نماید و به مذاق بیشتر افراد خوش نمی‌آید.

بیشترین ایرادات به نمای بیرونی برلیانس H230 به شکل و هندسه چراغ‌ها و ترکیب پوزه خودرو که کمی عجیب و غیرقابل هضم به نظر می‌رسد، نسبت داده شده است. اما از زمانی که تولید این خودرو از سایپا به پارس خودرو داده شد طراحی جلوپنجره، مه شکن‌ها و خطوط سپر این خودرو کاملا تغییر کرده و بهتر شده است. نمای کناری این خودرو نیز تا حدودی دارای طراحیپخته‌تر می‌باشد. رینگ‌ها هم در نوع خود زیبا هستند، آینه‌های کناری H230 از المان‌های خاص این خودرو محسوب می‌شود.

نمای عقب برلیانس H230 دارای طراحی نسبتا زیبا و قابل قبولی است. چراغ‌ها دارای فرم زیبایی هستند، اما گرافیک بسیار بی کیفیتی دارند. به گونه‌ای که هنگام روشن شدن چراغ‌ها طلق آنها نور ضعیفی بازتاب می‌کند که بجای قرمز بیشتر به رنگ صورتی تمایل دارند. طراحی درِ صندوق ساده است و پایین سپر هم یک دیفیوزر کوچک به چشم می‌خورد.

کابین اسپرت اما بی کیفیت H230

با ارفاق می‌توان گفت کابین برلیانس H230 طراحی عامه پسندتری نسبت به طراحی بیرون آن دارد. اولین چیزی که در اتاق این خودرو به چشم می‌خورد پوشاندن بخش زیادی از داشبورد با پلاستیک‌های نقره‌ای است که سعی دارند شبیه به قطعات کرومی به نظر برسند. این قطعات بسیار نامرغوب هستند و با فشردن آنها با انگشت، صدای ناخوشیندی ایجاد می‌کند.

کنسول برلیانس H230 با پلاستیک‌هایی به رنگ مشکی پیانویی مزین شده است که بسیار ظریف و آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد. سیستم تهویه این خورو دارای سه کنترل گردان می‌باشد که طراحی منحربه فردی دارد. پنل سیستم صوتی طراحی قدیمی دارد، اما می‌توان با نصب مانیتور اندروید برلیانس H230 به آن ظاهری لوکس بخشید.

رودری‌ها، دسته دنده و کنسول وسط هم دیزاین شیک و اسپرتی دارند. غربیلک فرمان به فرم D کات و خوش دست است که می‌توان روی کروز کنترل برلیانس H230 نصب کرد. صفحه کیلومتر متشکل از دو آمپر استوانه ای فرورفته است که با نورپردازی نارنجی روشن می‌شود. ترکیب فرمان و صفحه کیلومتر، صندلی راننده را تبدیل به جذاب‌ترین محل نشیمن کابین خودرو کرده است.

سواری و هندلینگ قابل قبول برلیانس H230

براساس تجربه باید بگوییم که معمولا سدان‌های چینی سواری نرم‌تری در مقایسه با خودروهای داخلی دارند. H230 هم مجهز به یک سیستم تعلیق خوب و با کیفیت است که سواری بسیار نرمی برای سفرهای خانوادگی فراهم می‌کند. هنگام سواری با این خودرو خیلی کم پیش می‌آید که خشکی و کوبش را از فنربندی خودرو دریافت کنید. حداقل می‌توان گفت سواری با این خودرو از سواری با پژو 206 بسیار نرم‌تر است.

در بحث هندلینگ، طبیعتا با در نظر گرفتن برچسب قیمت H230، نباید انتظار وجود سیستم‌های کمکی همچون کنترل پایداری و کنترل کشش را داشت. به علاوه هیچ یک از رقبای ایرانی و چینی در ردهقیمت این خودرو هم فاقد چنین آپشن‌هایی هستند. این سدان سبک وزن پایداری حداقلی دارد.در نتیجه باید هنگام رانندگی مراقب باشید که هوس فرمان دادن‌های ناگهانی با این سدان سبک وزن به سرتان نزند.

امکانات رفاهی معمولی و غیرلوکس H230

در نسخه‌های اتوماتیک برلیانس H230 به عنوان کامل‌ترین تیپ سری 200، امکاناتی همچون موارد زیر به چشم می‌خورد:

  • مه شکن های جلو
  • فرمان الکتریکی
  • ۶ بلندگو
  • ۲ کیسه هوا
  • قابلیت تاشوندگی صندلی های عقب
  • سنسورهای دنده عقب
  • و سان روف الکتریکی