بلاگ

خودرو کادیلا و بررسی مشخصات موتوری آن

خودرو کادیلا

خودرو کادیلا یا همان تندر p90 ایرانی بر روی پلتفرم خودرو L90 بنا شده و اتاق آن بیشتر شبیه ساندرو است. با پلتفرم ال نود سه خودروی تندر 90، ساندرو و ساندرو استپ وی ساخته شده‌اند. در حقیقت پروژه p90 نسخه بومی سازی این خودروها هستند. موتوری که قرار است بر روی سایپا کادیلا عرضه شود بر پایه همان موتور K4M ال نود است اما راندمان تولیدی آن کمی بیش‌تر از ال نود خواهد بود. در ادامه این مطلب از وب سایت پارس آپشن بیشتر با ماشین سایپا کادیلا  و قیمت خودروی کادیلا (فیس لیفت تندر 90) آشنا خواهید شد.

نمونه اولیه این خودرو تولید شده و قطعه سازان در حال تولید قطعات این خودرو هستند. با توجه به اینکه قبل‌تر در کشور خودروهای ساندرو و ساندرو استپ وی تولید می‌شد، بخشی از قطعات فنی و قطعات داخلی اتاق این خودرو توسط شرکت‌های داخلی تولید می‌شود. ظرفیت تولید این خودرو در کشور محدود است.

بررسی سایپا کادیلا (تندر P90 ایرانی)

کار بر روی پروژه خودرو کادیلا یا P90 اتوماتیک به صورت موازی توسط مهندسان گروه سایپا در جریان است و در فاز دوم و بعد از معرفی نهایی نسخه دستی، نسخه اتوماتیک خودرو کادیلا با گیربکس DAE معرفی خواهد شد. مدیر عامل گروه سایپا می‌گوید نام انتخابی کادیلا برای پروژه p90 بیشتر متاثر از رویکرد صادراتی کادیلا سایپا به کشور روسیه است. توجه به این موضوع که خودرو لوگان  در ایران و روسیه مونتاژ می‌شد، زیرساخت های خوبی در هر دو کشور برای تولید خودرو کادیلا وجود دارد که طی یک پروژه همکاری می‌توان L90 ایرانی را در بازار روسیه نیز تولید کرد.

آقای سید رضا فاطمی‌ امین، وزیر صمت نیز در حاشیه مراسم رونمایی پروژه خودرو کادیلا یا P90 ایرانی، با اشاره به اینکه در حال حاضر خودرو P90 در مسیر سفارش قطعات، تولید و استاندارد است اشاره کرد که توافقات اولیه انجام شده است. به همین دلیل خودرو کادیلا علاوه بر ایران در روسیه نیز تولید می‌شود. طبق اعلام سایپا، نام این خودرو در بازار روسیه کادیلا است.

بازگشت P90 پارس خودرو به سایپا

مدت‌هاست که گروه سایپا در حال تلاش برای بازگشت رنو تندر به خطوط تولید هستند. آقای سلیمانی، مدیر عامل سایپا در تیر ماه 99 ضمن گلایه از نهایی نشدن پروژه طراحی پلتفرم ملی در پژوهشکده دانشگاه علم و صنعت، اشاره کرد که این پلتفرم ملی، ارزش فنی زیادی دارد. همچنین از آنجایی که بر پایه پلتفرم N90 است، امکان داخلی‌سازی آن نیز وجود دارد. بعد از گذشت چند ماه از این صحبت آقای سلیمانی اطلاعات جدیدی درباره تندر 90 تولید داخل، دادند. همانطور که اشاره شد تا قبل از تحریم صنعت خودرو در سال 97، برای تولید تندر 90، وابستگی کامل به رنو وجود داشت. به گونه‌ای که 45% قطعات آن مستقیم از رنو تامین می‌شد.

اما بعد از تحریم‌ها، سایپایی‌ها برنامه بلند مدتی تعریف کردند تا بتوانند با تغییر موتور، گیربکس و بخشی از قطعات فنی دیگر، دوباره تندر را به تولید انبوه برسانند. یکی دیگر از دلایل تغییر عمده در خودرو کادیلا، تطابق آن با استانداردهای جدید است. چراکه برای مثال، رنو تندر 90 با استانداردهای 65گانه مطابقت داشت اما تندر جدید سایپا، می‌تواند استانداردهای 85گانه جدید را نیز پاس کند. البته با توجه به میزان داخلی سازی، تندر جدید قرار است به بالای 85% برسد. درباره کیفیت ساخت این محصول جدید، شک و تردیدهایی وجود دارد و احتمالا تندر جدید سایپایی‌ها در سال 1401 رسما رونمایی می‌شود.

موتور tu5 برای P90 پارس خودرو

بعد از اینکه ایران خودرو نسخه داخلی موتور EC5 را با نام جدید موتور TU5P در کشور تولید کرد. سایپا خبر همکاری با شرکت مگاموتور را داد. همچنین ذکر کرد که دومین نسخه بومی از موتور EC5 پژوسیتروئن را تولید و حتی در شانزدهمین نمایشگاه قطعات خودرو نیز از آن رونمایی کرد. سایپا نام این پیشرانه جدید 4 سیلندر 16 سوپاپ را موتور ME16 گذاشت. همچنین گروه سایپا ذکر کرد که طراحی و توسعه آن را برای پلتفرم خودرو کادیلا یا P90 که همان نسخه تغییر یافته تندر 90 است، طراحی کرده است.  البته بعید نیست که در آینده، این موتور جدید برای خانواده محصولات پلتفرم SP سایپا نیز به کار رود.

شرایط فروش و قیمت کادیلاک پارس خودرو

در سامانه سایپا بر اساس مجوزهای تولید، فروش خودرو کادیلا اعلام خواهد شد و مردم می‌توانند تمامی خودروها را ثبت نام کنند. با توجه به اینکه امسال قیمت قطعات خودرو افزایش یافت و رشد چشمگیری داشت نمی‌توان قیمت ماشین P90 را حدس زد.