بلاگ

دی لایت خودرو و معرفی انواع آن

دی لایت

برخی از خودروها مجهز به چراغ دی لایت هستند. چراف‌های دی لایت خودرو همان چراغ‌های روشنایی در روز هستند. شرکت‌های مختلفی در رونمایی از خودروهای خود تاکید دارند که خودرو مجهز به تکنولوژی دیلایت باشد. البته از این چراغ‌ها در سال‌های اخیر در کشورهایی مثل آمریکا، آلمان و انگلیس استفاده می‌شد. برخی از خودروها به طور اتومات مجهز به چراغ روشنایی در روز یا  Daylight هستند. چراغ دی لایت به محض روشن شدن موتور خودرو شروع به فعالیت می‌کند و تا زمانی که خودرو در حال کار کردن است، کار می‌کند. زمانی که خودرو خاموش شود چراغ‌های دی لایت خودرو هم خاموش می‌شوند. در ادامه این مطلب از وب سایت پارس آپشن که ارائه دهنده انواع تجهیزات خودرو است بیشتر به بررسی دی لایت خودرو میپردازیم. با ما تا آخر این مطلب همراه باشید.

دی لایت خودرو چیست؟

چراغ روشنایی در روز یا Daylight در واقع چراغ هایی از نوع زنون هستند. این چراغ‌ها در قسمت جلوی خودرو نصب می‌شوند. به دلیل اینکه نور این چراغ‌ها بسیار زیاد است توجه عابران و رانندگان را به خود جلب می‌کند. اما در سال 1970 میلادی این چراغ‌ها در کشورهایی مثل نروژ و کانادا که اکثر برفی و مه آلود هستند، ساخته شد. با این چراغ‌ها از بروز حوادث در روزهای برفی و مه آلود جلوگیری شد. واژه دی لایت یک نوع آپشن تزیینی و ایمنی در خودروها است.

این نوع چراغ در دسته چراغ‌های خودرو قرار می‌گیرد و معمولا به صورت مجموعه‌ای از لامپ‌های Light Emitting Diode) LED )کوچک است. برای مثال خودرویی مثل پژو 207 این چراغ‌ها را به صرت اتوماتیک بر روی خودرو دارد و در جلوی خودرو نصب شده است. به طور خودکار این چراغ‌ها نور سفید درخشانی را پخش می‌کنند. لازم است بدانید که چراغ لایت ماشین اگر به صورت فابریک باشد نمی‌توان به صورت دستی آن را روشن یا خاموش کرد. زیرا مصرف این چراغ‌ها بخصوص نمونه‌های ای ای دی آن بسیار کم است. همچنین زمانی که این چراغ‌ها روشن می‌شوند پیشرانه در مدار خودرو قرار می‌گیرد. در نتیجه فشار زیادی به باتری خودرو وارد نمی‌شود.

تکنولوژی چراغ دی لایت ماشین چیست؟

تکنولوژی دی لایت با چراغ‌های ای ای دی است. ای ای دی‌ها چراغ‌هایی با مصرف بسیار کم و پایین هستند. به همین دلیل حتی زمانی که خودرو خاموش است فشاری به باتری خودرو وارد نمی‌شود.

آیا دی لایت خودرو همیشه روشن است؟

خودرویی که به صورت اتومات از کارخانه به دی لایت مجهز باشد، با هربار روشن شدن خودرو دی لایت آن روشن می‌شود. بنابراین نمی‌توانید بدون دستکاری این چراغ‌ها را خاموش کنید. در واقع با دستکاری در سیستم برق خودرو می‌توان این چراغ‌ها را خاموش کرد. دی لایت‌ها نوعی از چراغ‌های LED هستند و مصرف برق بسیار کمی دارند. به همین دلیل فشار زیادی به باتری خودرو وارد نمی‌کنند. نیازی نیست که سیستم برق خودرو دستکاری شود تا این چراغ‌ها خاموش  شوند. چراکه برق زیادی مصرف نمی‌کنند.

ویژگی‌های دیلایت خودرو

از جمله ویژگی‌های مختلف دی لایت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن سبک
 • ضد آب
 • قابلیت انعطاف‌پذیری بالا
 • چند حالته بودن
 • حالت ژله‌ای

انواع دی لایت خودرو

دیلایت‌ها دارای انواع مختلفی هستند. این چراغ‌ها برای خودرهای داخلی که فاقد این آشپن هستند بسیار جذاب است. چراکه ظاهری شیک، مدرن و متفاوت به خودرو می‌دهد. دیلایت به طور رسمی به انواع خاصی تقسیم بندی نشده است. اما از طرفی چراغ دیلایت یا روشنایی در روز به دو نوع استاندارد کارخانه‌ای و غیر کارخانه‌ای در بازار دسته بندی می‌شوند. در زیر به معرفی انواع چراغ دی لایت خودرو پرداخته‌ایم:

دیلایت فابریک

چراغ‌های دیلایت خودرویی که کارخانه‌های سازنده اتومبیل به صورت استاندارد بر روی خودرو نصب کرده‌اند، چراغ‌های دیلایت فابریک هستند. این چراغ‌ها به صورت یک نوار باریک که درون آن چند چراغ LED کوچک جاسازی شده‌اند، طراحی شده‌اند. معمولا اینگونه چراغ‌های فابریک درون چراغ‌های جلو یا در بخش‌های جانبی سپر و اراف قاب مه شکن نصب می‌شوند.

دی لایت پژو 207 و دنا پلاس یکی از انواع دیلایت فابریک

در گذشته این آپشن تنها بر روی خودروهای لوکش و گران قیمت دیده می‌شد. اما در حال حاضر خودروهای ایرانی مثل پژو 207 یا دنا پلاس نیز دارای دیلایت فابریک هستند.

دی لایت غیر فابریک

در کشور ایران خودروهایی مثل موارد زیر وجود دارند که بسیار محبوب و پرطرفدار هستند. اما فاقد دیلایت هستند:

دیلایت‌های غیر فابریک معمولا بر جسب جنس بدنه یا شکل ظاهری چراغ‌ها دارای انواع مختلفی هستند. برای مثال برخی از انواع دی لایت‌های غیر فابریک عبارتند از:

 • کریستالی
 • دی لایت ژله‌ ای
 • دیلایت فلکسیبل
 • دی لایت گرد
 • Daylight خطی
 • دیلایت مربعی
 • طرح دار
 • دیلایت ال ای دی راهنمادار
 • دی لایت 2 رنگ
 • یکی از بهترین انواع چراغ دی لایت، نوع ال ای دی آن است. این نوع چراغ ویژگی‌هایی مثل وزن کم و انعطاف پذیری بالا دارد.

کاربردهای Daylight چیست؟

دی لایت دارای رنگ بندی و شکل‌های متفاوتی است. به همین شاید عده‌ای فکر می‌کنند که علت این چراغ‌ها بیشتر برای تزیین خودرو است. اما این چراغ‌ها کاربردهای زیادی دارند که در زیر به توضیح آنها پرداخته‌ایم:

امنیت خودرو و عابران پیاده از جمله کاربردهای دیلایت خودرو

در سال‌های دور زمانی که یک راننده در روز چراغ خودروی او روشن بود همه افراد سعی داشتند که او را از وجود چراغ روشن آگاه کنند. اما دی لایت‌ها جزو استانداردهای خودرو است. خودروهایی به مجهز به یان آپشن خودرو هستند از امنیت بیشتری برخورددار هستند. خودروهای دارای دیلایت زمانی که ماشین استارت می‌خورد چراغ‌های روشنایی در روز آنها روشن می‌شود. روشن بودن چراغ‌ها در روز و حرکت کردن خودرو با آن باعث می‌شود تا نظر رانندگان و عابران پیاده جلب شود. در نتیجه آنها با احتیاط بیشتری عبور می‌کنند.

افزایش دید راننده با دی لایت

در شهرهایی مثل اهواز که آب و هوا نامساعد است تردد بسیار سخت و دشوار است. لازم است بدانید که برای اولین بار در کشورهایی مثل کانادا و نروژ، دی لایت بر روی خودروها نصب شد. چراکه شرایط آب و هوایی در این کشورها به گونه‌ای بود که نیاز به دیلایت داشت. به طور کلی در کشورهای اروپایی به دلیل شرایط جغرافیایی استفاده از چراغ‌های دیلایت مرسوم‌تر است. چراغ دی لایت خودرو رانندگی را در شرایط جغرافیایی زیر امکان پذیر می‌کند:

 • شرایط باد خیز
 • گرد و غبار زیاد
 • روزهای بارانی یا برفی
 • روزهای مه آلود

نظر کارشناسان درباره چراغ دی لایت سپر

برخی از افراد اعتقاد دارند که چراغ‌های دیلایت تنها برای کشورهایی مثل نروژ و فنلاند که هوای برفی و مه آلود دارند مناسب است. چراکه این کشورها در روز نور کافی برای دید ندارند. برخی از کارشناسان خودرو هم بر این باورند که برخی از خودروها چراغ‌های روشنایی در روز آنها بیشتر از چراغ‌های اصلی نور است. برخی از این چراغ‌ها بر روی قسمت بالایی سپر نصب شده‌اند که باعث کاهش دید راننده می‌شوند.