بلاگ

ساینا انتخابی مناسب برای خرید است یا خیر؟

ساینا

ساینا انتخابی مناسب برای خرید است یا خیر؟ با توجه به اینکه این خودرو به تازگی به بازار عرضه شده است، این سوال برای خیلی از افراد ایجاد شده است. در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم، پس با ما همراه باشید. شرکت سایپا چندین سال با پلتفرم پراید موفق به طراحی مدل‌های مختلف خودرو شد و در نهایت با پروژه‌ی X100 که محصولات پایین رده پراید روی آنها بنا می‌شد توانست با عرضه ساینا بخش پایین رده بازار را در دست بگیرد. این شرکت چندین سال بعد پروژه جدیدی با نام X200 را به راه انداخت. در این پروژه قرار بود خودروهایی با بدنه بزرگتر و اندکی کلاس بالاتر روی پلتفرم پراید نصب شوند. این خودروها قرار بود فاصله‌ی بین خودروهای پایین رده و میان رده را پوشش دهند.

تیبا اولین دستاورد این طرز فکر بود و از سوی شرکت سایپا به یک خودرو ملی تبدیل شد. سپس تیبا 2 وارد بازار شد و سوین محصولی که روی این پلتفرم ساخته شد ساینا بود. از نظر ویژگی‌های فنی سایپا و تیبا شباهت‌های زیادی دارند اما از نظر ظاهر ساینا جدیدتر است و حرف‌هایی برای گفتن دارد. در ادامه با پارس آپشن همراه باشید تا بیشتر با ویژگی‌های این خودرو آشنا شوید.

طراحی ظاهری و بدنه ساینا

در نگاه اول طراحی ظاهری ساینا خیلی جدید به نظر می‌رسد. چراغ‌های جلوی این خودرو از طراحی زیبایی برخوردار هستند و می‌توان گفت در مقایسه با تیبا، خودروی جذابتری است. بغل خودرو طراحی صاف و بی آلایشی دارد و عقب آن ظاهر اسپرت خوبی دارد. این تغییرات را می‌توان پیشرفتی در محصولات تکراری شرکت سایپا دانست.

بررسی طراحی داخلی

با ورود به کابین خودرو متوجه می‌شوید که کابینی بزرگتر از پراید همراه با فضای بهتری دارد. ساینا هم از نظر قیمت، هم از نظر ابعاد و هم از لحاظ توان فنی حد فاصل بین پراید و محصولات ایران خودرو مثل پژو 405 را پر کرده است. متریال به کار رفته در ساخت ساینا همچون سایر محصولات شرکت سایپا کیفیت چندان خوبی ندارد و می‌توان آن را با پراید یکسان دانست.

در بخش داخلی از پلاستیک خشک استفاده شده و همه جای داشبورد اندکی به سر و صدا می‌افتد. اما طراحی آن به نحوی است که برای رانندگان دید خوبی ایجاد می‌کند که برای رانندگی در شهر کمک کننده است. آینه‌های کمی بزرگتر ساینا نیز دید بهتری از اطراف برای راننده ایجاد می‌کند.

فضای عقب ساینا در مقایسه با پراید بزرگتر و نسبت به پژو 405 کوچکتر است. اما صندلی‌های این خودرو چندان نرم نیستند و بیشتر برای سفرهای کوتاه بین شهری یا رفت و آمد داخل شهری مناسب هستند.

تحلیل عملکردی و فنی ساینا

هنگامی که پشت فرمان ساینا می‌نشینیم، ناهماهنگی عجیب رنگ پلاستیک قسمت‌های مختلف داشبورد و فرمان اولین چیزی است که به چشم می‌خورد. زمانی که خودرو استارت می‌خورد متوجه خواهید شد که صدای موتور اندکی بیش از حد انتظار وارد کابین می‌شود که این مورد به دلیل کیفیت پایین عایق‌بندی خودرو است و موجب می‌شود صدای بیرون و صدای موتور به داخل ماشین نفوذ کند.

زمانی که دنده را روی یک می‌گذارید و آغاز به حرکت می‌کنید، شاهد شتاب اولیه خوب ساینا خواهید بود. زیرا موتور ۱.۵ لیتری M15 این خودرو ۸۵ اسب بخار قدرت دارد و وزن آن حدود ۱۰۵۰ کیلوگرم است و همین باعث می شود ساینا از نظر توان فنی خوب باشد. با وجود اینکه ساینا شتاب خوبی دارد اما زمانی که دور موتور آن از 3000 بیشتر می‌شود، صدای بیش از حد موتور درون کابین احساس می‌شود که این ضعف بزرگی برای این خودرو داخلی اس. از این رو مجبورید دنده‌ها را سریعا عوض کنید تا دور ماشین همیشه پایین بماند.

این خودرو فرمان نرمی دارد که یکی ویژگی مثبت برای ساینا محسوب می‌شود. دنده‌ها نسبتا راحت تعویض می‌شوند اما برای جلوگیری از ورود صدای موتور به کابین باید زود تعویض شوند تا آزار دهنده نباشند. بطور کلی اگر بخواهیم به وضعیت فنی، شکل ظاهری و غیره امتیاز بدهیم باید بگوییم که این خوردو در کل خوب است و شتاب و کشش معقولی دارد.

نصب انواع آپشن‌های ساینا از جمله:

بر روی این خودرو امکان پذیر است.