بلاگ

سایپا پاژ خودروی جدید جایگزین پراید

سایپا پاژ

سایپا از محصول جدید خود که جایگزین پراید است با نام سایپا پاژ رونمایی کرد. پاژ خودرویی است که برای اولین بار در نمایشگاه تحول صنعت خودرو سال 1401 به عنوان محصول مشترک شرکت سایپا و ایران خودرو رونمایی شد. در حاشیه مراسم افتتاح خط تولید موتور ME16 سایپا و رونمایی دو محصول جدید سایپا P90 و سایپا شاهین پلاس، شرکت خودروسازی سایپا یکبار دیگر از خودرو اقتصادی پاژ رونمایی کرد. در ادامه این مطلب از وب سایت پارس آپشن به بررسی خودرو اقتصادی سایپا پاژ (جایگزین پراید) می‌پردازیم.

باتوجه به شروع تولید سایپا P90 در بهمن ماه احتمالا خودرو سایپا پاژ در اسفند 1402 معرفی و در تابستان 1403 وارد بازار کشور خواهد شد. خودروی پاژ، هاچ بکی اقتصادی در کلاس A است که با هدف ارائه یک خودروی ارزان قیمت به بازار می‌آید و آنطور که آقای محمد علی تیموری، مدیر عامل سایپا گفته، خودرو پاژ قرار است جایگزین پراید شود.

سایپا از جایگزین پراید رونمایی کرد

در بهمن ماه 1401 سایپا در جریان یک مراسم خصوصی که برای نمایندگی‌های برتر گذاشته بود، اعلام کرد که هاچ بک اقتصادی خود را با نام سایپا پاژ به بازار عرضه خواهد کرد. خودروی پاژ طی یک پروژه مشترک با ایران خودرو بر مبنای رنو کویید طراحی شده است. هاچ بک سایپا در کلاس A قرار دارد و با ابعادی مشابه سایپا 111 در بازار عرضه خواهد شد. این خودرو بیشتر برای استفاده شهری مناسب بوده و برای ترددهای طولانی و بین شهری مناسب نخواهد بود. ابعاد این خودرو به 3800 و 1590 و 1490 میلی‌متر با فاصله محوری 2430 میلی‌متر می‌رسد.

در ادامه به مشخصات خودروی سایپا پاژ میپردازیم:

مشخصات ظاهری خودرو اقتصادی سایپا پاژ (جایگزین پراید)

شرکت سایپا هیچ مدل واقعی از این خودرو ارائه نکرده و تمام چیزی که از این خودرو در دسترس است، یک ماکت کوچک در نمایشگاه تحول صنعت بوده و دیگری تصاویر گرافیکی و دیجیتالی از طرح‌های اولیه که در مراسم سایپا ارائه شد. باتوجه به این ماکت اولیه در قسمت جلویی خودرو از طراحی خمیده و خطوط بسیار نرم استفاده شده است. اما در قسمت جانبی یک خط کشیده و بسیار عممیق وجود دارد. حتی در نمای پشتی به جای خطوط نرم از خطوط شکسته و غیرمتوازن استفاده شده که از نظر مخاطبان بسیار عجیب می‌باشد. البته قسمت پستی خودرو تا حدود کمی شبیه به خودروی رنو کیچر که یک کراس اوور شهری است، شباهت دارد. وزن این خودرو بین 770 تا 800 کیلوگرم خواهد بود.

طراحی داخلی سایپا پاژ به عنوان جایگزین اقتصادی پراید معرفی شد

با وجود اینکه هیچ عکسی از درون این خودرو منتشر نشده اما طبق تجربه‌ای که از محصولات سایپا داریم  احتمالا داخل سایپا پاژ شبیه سایپا سهند است.

بررسی مشخصات فنی سایپا پاژ

پیشرانه خودروی سایپا پاژ با موتور تنفس طبیعی و حجم تقیربی 1 لیتر است که 70 اسب بخار قدرت و 100 نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. در کل این خودرو به حداکثر قدرت 70 تا 75 اسب بخار و حداکثر گشتاور 90 تا 100 نیوتن متر مجهز است. این پیشرانه به یک گیربکس 5 سرعته دستی متصل است که نیرو را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند. این پیشرانه احتمالا از خانواده موتور سه استوانه ایران خودرو بوده و همان موتور 3FON است که 1048 سی سی حجم دارد و چیدمان آن سه سیلندر و 12 سوپاپ است. اما نسخه گرانتر این خودرو مجهز به گیربکس نیمه اتوماتیک ATM خواهد بود. استاندارد آلایندگی پیشرانه پاژ، یورو 6 خواهد بود. سایپا پاژ کمتر از یک تن وزن دارد و مصرف سوخت بهینه آن حدود 5 لیتر در هر 100 کیلومتر است.

آپشن‌های سایپا پاژ جانشین زیبای پراید

از آنجایی که پاژ یک خودرو اقتصادی است بنابراین امکانات خاصی در آن وجود ندارد. با این حال خودروی پاژ دارای امکانات و آپشن‌های زیر است:

  • دارای استانداردهای 85 گانه
  • 2 کیسه هوا
  • ترمز BA، EBD و ABS
  • سنسور فشار باد تایرها
  • سامانه کنترل پایداری الکتریکی
  • فرمان کمکی برقی
  • نمایشگر لمسی
  • جلو آمپر دیجیتال
  • و …

قیمت سایپار پاژ چقدر است؟

سایپا پاژ با قیمتی پایین‌تر از کوییک و ساینا در زمستان 1402 وارد خط تولید سایپا خواهد شد.این مورد تنها مزیت سایپا پاژ نسبت به سایر رقبای خود است.